Mobilní aplikace mohou pomoci snížit uhlíkovou stopu až o 20 %
V posledních letech se stále více objevují aplikace zaměřené na sledování a snižování uhlíkové stopy. Trend, který si všímají i odborníci, včetně agentury Bloomberg, ukazuje, že tyto nástroje se stávají čím dál běžnějšími. Jedním z příkladů je aplikace Commons, která pomohla svým uživatelům ve Spojených státech snížit průměrné roční emise o 19 %. Kdyby tento pokles dosáhli všichni Američané, znamenalo by to odstranění 80 % automobilů z jejich silnic.
V současnosti existuje celá řada aplikací, které se zaměřují na individuální měření emisí. Aplikace jako Pawprint umožňuje firmám pomoci zaměstnancům sledovat jejich uhlíkovou stopu a podporovat udržitelnost na pracovišti. Klarna zase propojuje sledování emisí s nabídkou finančních služeb, zatímco Carbon Games motivuje uživatele k ekologickým výzvám a soutěžím.
Podle Sanchali Pal, zakladatelky aplikace Commons, je rozdíl v přístupu lidí k úsporám peněz a uhlíkových emisí často podobný. Pokud úspora činí jen pár dolarů, většina lidí tomu nevěnuje velkou pozornost. Avšak pokud jde o 300 dolarů, už se to stává podnětem k zamyšlení. Stejně tak je to s uhlíkovými emisemi – pokud se jedná o 100 kilogramů CO2, je podle ní důležité začít se tím zabývat a měnit své chování.
Výpočet uhlíkových emisí jednotlivých produktů ale není vůbec jednoduchý. Například emise spojené s letem nebo konzumací masa jsou poměrně snadno měřitelné, zatímco emisní stopa zařízení, jako je nový chytrý telefon, který obsahuje materiály z různých dodavatelských řetězců, může být obtížněji vyčíslitelná. I běžná koupě oblečení může skrývat výrazný ekologický dopad.
Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) by změny v chování spotřebitelů mohly do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů o 40 až 70 %. I přesto však spotřebitelé stále čelí několika výzvám – mezi nimiž jsou vyšší náklady na udržitelné produkty nebo nedostatečná infrastruktura pro ekologičtější možnosti, jak uvádí agentura Bloomberg.
Bylo by skvělé, kdyby podobné aplikace, které pomáhají sledovat a snižovat uhlíkovou stopu, byly ve větší míře dostupné a modifikované i pro český trh. Čím více nástrojů, které usnadní lidem změnu chování, tím lépe pro naše životní prostředí. Zároveň ale nelze zapomínat na to, že k udržitelnosti můžeme přispět i bez aplikací – drobnými každodenními kroky, jako je šetření energií, výběr udržitelnějších produktů nebo využívání veřejné dopravy. I malé změny mohou mít velký dopad, pokud se stávají součástí našeho každodenního života a bude je provádět stále větší množství lidí.
Zdroj: https://wave.rozhlas.cz/aplikace-vam-muzou-pomoct-snizit-uhlikovou-stopu-az-o-20-procent-9296339
Podobné články:
- Nové kontejnery na třídění odpadu – Proč Pražské…
- Aplikace k třídění odpadu v Praze nově umožňuje…
- Emise Googlu výrazně vzrostly. Může za to umělá inteligence
- Zeleň ve městech jako kompenzace klimatických změn?
- Zimní údržba silnic v Evropě. Kdo by se od nás mohl učit?
Powered by Contextual Related Posts
+ There are no comments
Add yours