Baterie mají nová pravidla!


Evropský parlament totiž schválil nová pravidla, která upravují jak samotnou výrobu baterií, tak nakládání s bateriovým odpadem.

Tento krok, který bezpochyby zlepší životní prostředí, začne platit po formálním potvrzení Radou EU. Nová pravidla by měla stanovit přísnější cíle pro sběr odpadu z baterií, ale také usnadnit život těm, kteří vlastní tablet či třeba mobilní telefon. Zavazují totiž výrobce k tomu, aby uváděli na svých produktech uváděli podíl recyklovaných složek. Tento podíl budou také muset postupně navyšovat.

Jak jíž bylo zmíněno, podle nových pravidel budou například baterie v mobilech opět lehce vyměnitelné. Tak už tomu bylo v počátcích éry chytrých mobilních telefonů

Europoslanec Mikuláš Peksa k tomu říká, že je potřeba se přenést dál od tradičního modelu „vyrob, spotřebuj, vyhoď“ k situaci, kdy zachování nebo recyklace výrobku bude mít vždy přednost. Cílem je tedy především snížit dopad na životní prostředí.

 Fungovat také začne elektronický pas pro určité typy baterií, třeba ty v lehkých dopravních prostředcích nebo elektromobilech. Od roku 2027 bude muset být na štítku s QR kódem uvedená celá řada informací, jako je například původ baterie, její výkon, životnost nebo chemické složení.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ep-schvalil-nova-pravidla-pro-baterie-pomohou-uzivatelum-i-zivotnimu-prostredi https://pozitivni-zpravy.cz/evropsky-parlament-prisel-s-dalsi-novinkou-schvalil-nova-pravidla-pro-baterie/

+ There are no comments

Add yours