Vánoční stromky do popelnice nepatří


Stromek vhozený do popelnice nebo kontejneru zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožňuje její užívání. Správný postup likvidace nejpopulárnějšího symbolu Vánoc se liší podle přístupnosti popelnice na směsný odpad.

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například většiny pražských sídlišť. Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích, v uzamčených klecích, nebo pro majitele rodinných domků. Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.

„Stromky by vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup likvidace náš tiskový mluvčí Radim Mana a dodává: „Obyvatele činžovních domů, jejichž popelnice na směsný i tříděný odpad se nachází ve vnitrobloku, prosíme o odložení stromku u nejbližšího veřejného stanoviště tříděného odpadu. 

Letos do vyhození stromku promlouvá ještě varování před silným nárazovým větrem. Z toho důvodu je vhodné naplánovat likvidaci stromečků až na druhou část víkendu, kdy má meteorologická výstraha pominout. Je zbytečné riskovat poškození majetku a ohrožení dopravy.

Sváží valníky i kukačka

Pro vysloužilé vánoční stromky jezdí zatím hlavně posádky menších nákladních vozů s valníkem. Z jejich korby putují jehličnany na překladiště v ulicích Průmyslová, Proboštská a Puchmajerova. Odtud jsou stromky hromadně sváženy do kompostáren. Na Tři krále, kdy se nejvíce Pražanů tradičně zbavuje vánoční výzdoby, vyrazí do ulic i větší speciálně vyčleněné popelářské vozy, které budou určené výhradně na svoz tradičních vánočních jehličnanů. Ty se spolu s dalšími svozovými společnostmi v hlavním městě popasují se zhruba 300 tisíci stromky. 

V kompostárně proběhne separace stromků. Očištěné poslouží k výrobě štěpky a kompostu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může v menší míře dostat společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.

+ There are no comments

Add yours