Použité samotesty patří do popelnice


Jednorázové samotestovací sady se v rámci plošného testování ve firmách i ve školách staly nedílnou součástí výbavy domácností, firem a škol. Zatímco o správném postupu při jejich využití nikdo nepochybuje, nejasnosti vyvstávají u likvidace. Ta je přitom jednoduchá. Použitý antigenní samotest lze vyhodit do nádoby na směsný odpad.

V žádném případě by je Pražané neměli vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad, nebo je volně pohazovat na ulici. V takovém případě totiž představují riziko nejen pro naše pracovníky. V ideálním případě by použitá sada měla do popelnice nebo kontejneru měla putovat v pevném uzavřeném plastovém pytli.

Plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od 17. ledna. Od stejného data pokračuje plošné testování žáků i školního personálu. „Prosím všechny občany, kteří pracují a studují v metropoli, aby testy vyhazovali podle konkrétního doporučení a minimalizovali tak riziko nákazy i pro pracovníky technických a komunálních služeb,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.   

Pokyny MŽP pro správnou manipulaci s použitými testovacími sadami na koronavirus určenými pro sebetestování osob:

  • Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte.
  • Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.
  • Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu
  • Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.

+ There are no comments

Add yours