Tohle není normální, říkáme v nové kampani


Odpadky pohozené ve veřejném prostoru jednak snižují každodenní kvalitu života ve městě, jednak jsou kaňkou na kráse Prahy. Navíc zatěžují městskou zeleň a přírodu. Seznam nejčastěji pohozených odpadků je notoricky známý a po léta prakticky neměnný. Ulice a parky metropole nejčastěji znečišťují nedopalky, láhve od pití, obaly od jídla nebo nesebrané psí exkrementy. Skokanem roku jsou pak použité roušky, respirátory a další ochranné pomůcky. Všechny tyto druhy odpadu se staly terčem naší nové kampaně s názvem „Není to normální“.

Kampaň se vymezuje proti tomu, že nemalé procento lidí stále vnímá odhazování drobného odpadu jako společensky přijatelné jednání. Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude jasně patrné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, rande či třeba promoci.

Celkově jsme si připravili šest spotů, které zveřejníme v průběhu následujících šesti týdnů. Tváří kampaně se stal Vašek Matějovský, známý též jak Mikuláš Seidl ze seriálu Ulice. Ten se představí v šestici tematických videích, které se postupně objeví na sociálních sítích Pražských služeb. „Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká o kampani Vašek Matějovský.

#Nebuď Prase

Podobným kampaním se věnujeme kontinuálně. Z těch posledních stojí za zmínku třeba ta na předcházení vzniku odpadu. Jejím smyslem bylo představit principy cirkulární ekonomiky a ukázat alternativy k produktům na jedno použití. V podobném duchu se nesly spoty zaměřené na správné třídění odpadu. V těch jsme poukazovali na nejčastější mýty a omyly při třídění odpadu. Ty se týkají například správného vyhození krabice od pizzy. Stejně jako v minulých případech se spoléháme na sílu sociálních sítí. Novou kampaň „Není to normální“ bude doprovázet hashtag „NebudPrase“.

Na cestě k uhlíkové neutralitě

Tento způsob komunikace má podporu i Magistrátu hlavního města Prahy, pod který Pražské služby coby městská společnost spadají. „Podobné osvětové kampaně nám pomohou lidem ukázat, že čistější a zdravější život v Praze má v rukou i každý z nás. Pokud chceme, aby se Praha stala uhlíkové neutrální v roce 2050, musíme pražské veřejnosti ukázat, že každý muže změnou svého chování přispět,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora pro životní prostředí.

+ There are no comments

Add yours