Velký problém malých nedopalků


Nedopalky, špačky, vajgly. Nenápadný odpad, ze kterého se stal globální problém. Odhaduje se, že ročně se na světě vyhodí 4 500 miliard nedopalků, které způsobují kontaminaci životního prostředí. Cirkulární ekonomika hledá řešení pro globální problémy a ani nedopalky nejsou výjimkou.

Nedopalek se skládá ze tří částí: filtru, papírku a zbytku tabáku. Filtr, který je tvořen acetátovým vláknem, se v přírodě rozkládá asi patnáct let. Rychlost sice závisí na vnějších podmínkách prostředí, ale stejně jako u jiných plastů se nejedná o biologickou degradaci a i po rozkladu viditelných částí v přírodě zůstávají mikroskopické plastové částice. Toxické látky obsažené ve filtru a tabákových zbytcích tak přetrvávají v ekosystémech a způsobují kontaminaci životního prostředí a hynutí vodních druhů.

Největším problém je ale množství, ve kterém nedopalky vstupují do prostředí kolem nás. Odhaduje se, že se ročně na světě vyhodí až 4500 miliard nedopalků. Zcela zásadní je chování spotřebitelů tabákových výrobků, kteří své nedopalky často nepovažují za odpad, který je potřeba vyhodit do popelníčku či odpadkového koše a odhazují je prakticky leckde. Ulice mnohých měst po celém světě jsou zamořené nedopalky, ani ta města, kde se každý den pečlivě zametá, na tom nejsou lépe.

V roce 2017, těsně po uvedení takzvaného protikuřáckého zákona, odstartovala kampaň Čisté město bez nedopalků, jejímž cílem bylo informovat kuřáky o škodlivosti odhazování špačků mimo popelnici. Pražští kuřáci dostali od městských častí Praha 1, Praha 4 a Pražských služeb pouzdra na krabičku cigaret, které jsou zároveň popelníčkem. Informační kampaň měla také upozornit na několikatisícové pokuty, které hrozí každému, kdo odhodí nedopalek na chodník. V roce 2016 totiž město vybralo pokuty za tento přestupek ve výši cca 200 000 korun. Kuřákům také vysvětlovala, proč jsou nedopalky v přírodě tak velký problém. 

Do boje s nedopalky

Boj se znečištěním cigaretovými nedopalky má velké množství podob. Nejúčinnější strategií je předcházení vzniku odpadu plně v souladu s hierarchií nakládání s odpady. V praxi to znamená přestat kouřit úplně. Ne každý ale zvládne přestat kouřit, a proto je potřeba se zaměřit i na další strategie nakládání s tímto odpadem.

Jako první existuje možnost vzít si nedopalek s sebou, pokud v dohledu není žádný koš. Poslouží na to krabička od cigaret nebo kapesní popelník. Těch dnes existuje opravdu pestrá nabídka ve všech možných tvarech a barevných kombinacích. Podívejte se třeba na českou firmu BezVajglu, jejíž kapsičky na nedopalky nevypouštějí žádný zápach a mají kreativní design.

Pokud odnesete svůj nedopalek do odpadkového koše, aby se nepovaloval ve volné přírodě, stále zůstává nezodpovězena otázka recyklace. Možnou odpověď na tuto otázku našla americká firma Terra Cycle. Ta se proslavila systémem sběru odpadu, který je velmi přátelský ke svým zákazníkům. Jednotlivé domácnosti sbírají své špačky doma, pak je pošlou do Terra Cycle poštou zdarma. Na oplátku zákazníci dostanou produkty firmy (například kompostér nebo různé upcyklované doplňky do domácnosti) nebo finanční ohodnocení.

Jak probíhá proces recyklace nedopalků v Terra Cycle? Nejdřív jsou nedopalky vystaveny gama-záření, čímž se zbavují velké části znečištění. Následně se hmota roztaví a pomocí extruze se vyrábějí pelety. Ty se následně smíchávají s peletami jiných typů plastů, které se recyklují ve firmě a vzniká tak plast, ze kterého jsou vyráběny lavičky, palety nebo dokonce i popelníky.

Kuchařka na řešení pohromy způsobené nedopalky zatím neexistuje. Cirkulární ekonomika však má jeden recept: je potřeba začít vnímat jakýkoliv odpad jako nový zdroj, i když se  problém nedopalků jeví na první pohled jako miniaturní. Vzorem mohou být recyklační firmy jako je Terra Cycle, která se věnuje i těmto nenápadným odpadkům.

1 comment

Add yours
  1. Adam Štrunc

    My ve Stubchaseru čistíme ulice od nedopalků designovými terči pro kuřáky, které motivují k odhození nedopalku originální a zábavnou formou.

+ Leave a Comment