12 tipů na snížení odpadu


Odpady jsou palčivé téma, se kterým se potýkáme v každodenním životě a s každým dnem získává tato problematika na vážnosti. I z tohoto důvodu se ve světě rozmáhá trend směřující k nulovému odpadu. Jakkoliv zní tato představa ambiciózně, není zase tak obtížné se k ní alespoň přiblížit. V praxi to znamená jediné. Změnit vnímání odpadů z materiálů, kterých se potřebujeme co nejelegantněji a nejlevněji zbavit, na zdroje. Tak mohou být materiály recyklovány a dlouhodobě je snižována spotřeba primárních zdrojů. Pojďme se ale podívat na téma, které vzniku odpadů předchází – tedy na cesty jak snižovat vlastní produkci odpadů v domácnosti.

Odpadové hospodářství je sektor, který se v posledních letech velmi dynamicky vyvíjí zejména na evropské úrovni. V současnosti jsou nastavovány ambiciózní cíle recyklace, snižování skládkování, a také podpora prevence. V Pražských službách s těmito cíli aktivně pracujeme a dynamicky upravujeme naše aktivity tak, abychom trendy směřující k maximálnímu využití odpadů mohli naplňovat. Maximálně využíváme kapacity třídicích linek, navazujeme spolupráci se zpracovateli a snažíme se, aby co nejméně odpadů končilo nevyužitých. Proto ty, které se recyklovat nedají, neboť je občané nevytřídili, využíváme alespoň energeticky. V současnosti tak můžeme poskytnout teplo a světlo pro 20 tisíc pražských domácností, aniž bychom využili fosilní paliva. Bez aktivní práce s obyvateli ale není možné míru třídění zvyšovat. Proto organizujeme různé osvětové kampaně a neustále zlepšujeme infrastrukturu pro třídění odpadů. Odpady už nyní vnímáme jako zdroj a děláme maximum pro to, abychom v tom nebyli sami.

Tady je tedy těch slíbených 12 rad, jejichž dodržováním snížíte tvorbu odpadu:

1. Plánujte

Pokud chcete snížit svůj odpad, plánujte. Pokud si naplánujete nákup potravin, nezkazí se vám v ledničce ty tři sýry, co jste koupili ve slevě. Pokud si pořádně promyslíte nákup všeho ostatního od bot a oblečení po rychlovarnou konvici, nenecháte se strhnout slevami a líbivými marketingovými slogany a nakoupíte opravdu jen to, co potřebujete

2. Vždy připraven

I sebelepší plánování může člověka překvapit nepřipraveného. Noste s sebou v kabelce pořád síťovku a nějaký látkový pytlík na spontánní nákupy. Nebudete si tak muset pokaždé kupovat novou igelitovou tašku a doma se vám pak nebudou válet stovky mikrotenových sáčků.

3. Vyhněte se balené vodě

Odpad hodně snížíte, pokud se vyhnete produktům na jedno použití. Mluvíme hlavně o balené vodě v PET lahvích, která nejenom, že není zdravější, ale zanechává za sebou tuny plastového odpadu. Kohoutková je stejně lepší, protože podléhá pravidelným kontrolám, navíc má tu správnou teplotu a je vždy čerstvá. A pokud máte rádi sladké nápoje, vsaďte na domácí sirupy nebo alespoň ty ve skle. A buďte připraveni – mějte s sebou vždy láhev na vodu, kterou lehce dopustíte. Nejenom, že omezíte odpad, ale také hodně ušetříte.

4. Nakupujte bez obalu nebo ve velkém

Velká část odpadů, které nám končí v koši, jsou obaly od jídla. Můžete se jim vyhnout tak, že nakoupíte tzv. bez obalu. (Mapa bezobalových obchodů tady.) Pokud máte štěstí a ve vašem okolí se nějaký takový obchod nachází, máte vyhráno. Pokud takové štěstí nemáte, nezoufejte. Spoustě obalů se dá předejít i v běžném supermarketu. Na nákup pečiva, ovoce a zeleniny můžete použít vlastní látkové pytlíky a než nějaké seženete, můžete dopoužívat sáčky, které máte z minulých nákupů.

5. Objevte krásu slow fashion

Znáte to, sezónní slevy, akce a už si nesete domů tři trička, které jste si ani nezkusili, protože prostě byla tak levná a nemohli jste je tam nechat. A pak vám leží ve skříni, nikdy je nenosíte a za pár let je vyhodíte či pošlete dál. Tady mluvíme o fast fashion (rychlé módě), která vytváří víc odpadu, než se na první pohled může zdát. Vyhněte se impulzivním nákupům, nebojte se bazarů a pošlete dál oblečení, které už nenosíte. To, co by už nikdo nechtěl, zaneste do kontejneru na textil. Existuje jich více druhů, některé berou jen hezké, ještě nositelné oblečení, jiné zpracují dál i nenositelné “hadry”. Proto pečlivě sledujte informace na kontejnerech.

6. Krabička a ubrousek na zabalení svačiny

Když už jste vynaložili všechnu tu snahu při nakupování bez obalu, nekažte to při vaření, skladování a třeba nošení svačiny. Nemusíte balit každý rohlík do papírového ubrousku a následně sáčku. Skvěle vystačí obyčejná krabička na svačinu, a pokud potřebujete něco zabalit, místo potravinové fólie či alobalu můžete použít povoskovaný ubrousek.

7. Méně je více

Minimalismus v současné době nabírá obraty. Proč? Takový životní styl přináší řád a preciznost do každodenního života. I když se to nezdá, redukce věcí na základní minimum může způsobit jako očista a vysvobodit čas a zdroje na to, co opravdu máte rádi. Jak na to? Preferujte kvalitu nad kvantitou a před každým nákupem přemýšlejte, jestli danou věc opravdu potřebujete.

8. Sdílejte

Ne všechno potřebujete mít doma. Jedná se hlavně o věci, které používáte jen občas, jako je vrtačka, vařič na kempování nebo různé specializované nástroje. Zkuste je radši sdílet s rodinou a sousedy nebo navštivte tzv. knihovnu věcí.

9. Zredukujte kosmetickou taštičku 

Kosmetika zanechává nejenom spoustu odpadu v podobě prázdných tub od zubní pasty či nespotřebovaných a už prošlých krémů, ale pokud má nevhodné složení, můžou se chemikálie z ní dostat do vody, nemluvě pak o vlastním těle. Ke snížení odpadu nemusíte začít vyrábět kosmetiku doma, či se vrátit “na stromy” a nepoužívat kosmetiku vůbec. Stačí si rozmyslet, kolik různých krémů potřebujeme.

10. Soda, ocet a kyselina citronová – silnější trojka na úklid než ty známe z reklam

Co platilo u kosmetiky, platí i o uklízecích prostředcích. Takže, dopotřebujte ty, které máte a už další nekupujte! Se vší špínou si totiž nejlépe poradí silná trojka – ocet, soda a kyselina citrónová. Váš dům bude zářit čistotou, koš zet prázdnotou a nemusíte se bát nebezpečných chemikálií, které běžné čisticí prostředky obsahují. 

11. Řekněte ne věcem na jedno použití

Jednorázové věci, jako je plastové nádobí, žiletky či papírové ubrousky se můžou zdát levnými teď, ale pokud je používáte častěji, pěkně se prodraží. Investujte do holicího strojku, ze šuplíku vytáhněte látkové kapesníky a při úklidu se vraťte ke starým dobrým utěrkám a hadrům z roztrhaného oblečení.

12. Kompostujte

Po tom, co se vám podaří aplikovat všechny předchozí tipy, zjistíte, že vám toho v koši moc nezbývá. Kromě bioodpadu, kterého při vaření vzniká opravdu hodně. Naše rada? Kompostujte! A nebojte, kompostování je opravdu pro každého. Pokud máte vlastní zahradu, založte si svůj kompost. Pokud zahradu nevlastníte, existuje několik možností, jak kompostovat. První a nejjednodušší je bioodpad odevzdat do speciálních nádob.

 

2 Comments

Add yours

+ Leave a Comment