Výhody a nevýhody lahví s přidělanými víčky


Méně odpadu v ulicích a přírodě, větší množství vytříděného a recyklovaného plastového odpadu. To jsou cíle, které si EU slibuje od povinného přidělávání víček k plastovým lahvím. Češi si na to pomalu, ale jistě zvykají. Změna přináší mnoho výhod i nevýhod, na které se v následujícím článku zaměříme.

Proč jsou víčka k plastovým lahvím přidělaná?

Zavádění pevných víček na plastových lahvích je součástí směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí. Tím, že budou připojená k lahvi, se zvyšuje šance, že obojí skončí v kontejneru na plasty, a naopak se snižuje riziko volně pohozeného odpadu. A pokud vás napadá, že sběr víček na charitativní účely bude nyní složitější, netřeba se obávat – podle odborníků totiž není z ekologického hlediska tak výhodný, jak se zdá. Více se o tom dočtete zde.

Přínos přidělaných víček

Víčka přidělaná na plastových lahvích přináší významné ekologické, praktické a ekonomické výhody. Ekologicky jde o krok směrem k ochraně životního prostředí a větší míře třídění a recyklace. I když jsou lahev i víčko z jiného materiálu, podle Pražských služeb to vůbec nevadí. Obojí se totiž recykluje odděleně. Přidělaná víčka zároveň snižují množství pohozeného odpadu a přispívají k boji proti mikroplastům, které se uvolňují do přírody z nerozložených plastových výrobků. Z praktického hlediska je tento systém výhodný pro nás spotřebitele, protože víčko se neztratí a zůstává vždy po ruce. Ekonomické přínosy zahrnují snížení nákladů na úklid a likvidaci odpadu mimo popelnice. Navíc větší míra třídění a následné recyklace snižuje poptávku po výrobě nových plastů, což má pozitivní dopad na úspory surovin i energie.

Nevýhody lahví s přidělanými víčky

Přestože zavedení lahví s přidělanými víčky přináší řadu výhod, existují i nevýhody. Změna vyžaduje například nákladné úpravy výrobních linek, což je pro mnohé firmy, zejména menší, velká finanční zátěž. Paradoxně může toto opatření zvýšit celkovou spotřebu plastů, protože propojení víčka s lahví si vyžádá dodatečných 50 až 200 tisíc tun plastu ročně. Kromě toho si někteří spotřebitelé stěžují, že novinka zhoršuje komfort při používání, protože je obtížnější lahev otevřít a napít se bez toho, aniž by víčko zásadním způsobem překáželo.

Závěrem lze říci, že lahve s přidělanými víčky představují jak příležitosti, tak výzvy. Zatímco někteří již tyto změny vítají, jiní si na ně budou muset ještě zvyknout. Teprve čas ukáže, zda převažují výhody nad nevýhodami a jaký bude skutečný dopad této novely na životní prostředí.

https://www.samosebou.cz/2023/05/12/nova-vicka-jak-to-funguje-a-proc-tato-zmena/

https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/pet-recyklace-brusel-regulace-narizeni.A190204_455253_test_rts

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32019L0904

+ There are no comments

Add yours