Jak omezit plýtvání potravinami? Pomoct můžou „chytré“ obaly


Plýtvání potravinami je jedním z hlavních problémů dnešní doby a obaly hrají v tomto ohledu významnou roli. Na Evropském obalovém sympoziu na to poukázala Iva Werbynská z Obalového institutu SYBA. Podle jejího názoru mohou správně navržené obaly nejen prodloužit trvanlivost potravin, ale také pomoci spotřebitelům snížit množství vyhozeného jídla.

V celé Evropě množství vyhozeného jídla stoupá, v Česku se ale situace v posledních třech letech výrazně zlepšila. Data ukazují, že zatímco v roce 2020 bylo v Česku vyhozeno 743 000 tun potravin, v roce 2023 toto číslo kleslo na 400 000 tun. Zároveň chybí data, proč k tomu dochází, neboť v západní Evropě je trend obrácený.

Podle údajů ministerstva životního prostředí každý Čech ročně vyhodí průměrně 91 kilogramů potravin, což v celostátním měřítku představuje 1,9 milionu tun ročně. Největší množství potravinového odpadu vzniká v domácnostech, které se na celkovém plýtvání podílejí 53 procenty.

Iva Werbynská zdůrazňuje, že naprosto klíčová jee spolupráce celého dodavatelského řetězce. „Optimalizovat účinnost materiálu, mít dobrý design pro otevíratelnost, zlepšit efektivitu přepravy nebo dobře chránit bezpečnost potravin jsou vlastnosti, které mohou u obalu podpořit neplýtvání,“ uvedla. 

Spotřebitelé hrají také důležitou roli v rozhodování, jaké obaly a produkty upřednostní. Plastový obal u okurky může být sice považován za neekologický, ale významně prodlužuje její trvanlivost. V Austrálii je nyní oblíbený plastový obal na čtvrtku melounu, který tak vydrží o několik dní déle a porce je zároveň ideální. Podle výrobce je obal i recyklovatelný. „Technologie proti plýtvání jsou různé, řešením mohou být třeba chytré obaly s indikátorem čerstvosti,“ doplnila Werbynská.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/expertka-obaly-hraji-dulezitou-roli-v-plytvani-potravinami

+ There are no comments

Add yours