Plýtváte jídlem? V koších každoročně skončí třetina vyprodukovaných potravin


Také občas v supermarketu nakoupíte příliš mnoho potravin a nestihnete je sníst před dobou expirace? Nebo uvaříte moc jídla a třetí den už na něj nemáte chuť? Každý občas něco vyhodí, plýtvání jídlem je ale problém, který trápí naše životní prostředí i peněženky. 

Věděli jste, že každý Čech ročně vyhodí 91 kilogramů potravin? V celé zemi je to pak 1,9 milionu tun ročně, jak vyplývá z dat ministerstva životního prostředí. V Evropě vzniká největší množství potravinového odpadu v domácnostech, které se na něm podílí z 53 procent. Důvodů je mnoho – od nákupu nadbytečných potravin po špatné plánování spotřeby.

Plýtvání jídlem má celosvětově negativní ekonomické a environmentální dopady. Každoročně se podle Organizace pro výživu a zemědělství vyhodí jedna třetina vyprodukovaných potravin, což se podílí osmi procenty na produkci emisí oxidu uhličitého. Uhlíková stopa produkovaných, ale nevyužitých potravin se pak odhaduje na 3,3 gigatuny oxidu uhličitého. Kromě toho jsou promarněny i další zdroje jako půda, voda, energie a lidská práce.

Snížit množství potravinového odpadu a omezit plýtvání je přitom docela jednoduché. Stačí jen:

  • Kupovat jen to, co skutečně spotřebujeme.
  • Nepodléhat akcím a slevám ve velkém.
  • Plánovat nákupy dopředu a sledovat datum minimální trvanlivosti a spotřeby.

S plýtváním jídlem bojují v Česku i různé platformy. Například Nesnězeno propojuje pomocí aplikace podniky a zákazníky, kteří si mohou se slevou koupit jídlo, které by se muselo nadcházející den vyhodit. Projekt Zachraň jídlo se zaměřuje na praktické informace a recepty pro spotřebitele a usiluje i o systémové změny a řešení. Projekt Smart Food pak učí děti, jak správně zacházet s potravinami.

 

Zdroj:

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-plytvani-jidlem-a-potravinovem-odpadu-maji-nejvetsi-podil-domacnosti

 

+ There are no comments

Add yours