Největší producenti odpadu ve světě a proč tomu tak je?


Odpad je jedním z velkých problémů, se kterým se lidstvo potýká a nejlidnatější země jsou většinou také těmi, které ho generují nejvíce. Většina států si ale uvědomuje, co jeho neustálý nárůst znamená, a tak se jejich vlády snaží vynakládat značné úsilí k ochraně přírody a udržitelnosti. K té ale vede ještě dlouhá cesta. Jak jsme na tom dnes?

Podle čerstvých statistik vyprodukují 1,4 miliardy Číňanů přes 15 % celosvětového odpadu. Na druhé straně planety v USA, produkují kolem 12 %, přičemž ale představují méně než 5 % světové populace. Za nimi je až třetí Indie.

Když si ale přepočítáme množství na jednoho obyvatele, bude obrázek odlišný. Mezi ty největší „hříšníky“ patří nejvyspělejší evropské státy. Pomyslné zlato bere Dánsko, kde každý jeden občan průměrně vyhodí ročně 845 kg odpadu. Dánové ale excelují v tom, že toho 99,8 % zpracují. Téměř nic tak nezůstává v přírodě a neznečišťuje ji. Bohužel naproti tomu v Turecku skončí čtvrtina tamního odpadu na otevřených skládkách a zrecykluje se pouhých 10 %.

Proč tomu tak je?

S rostoucí životní úrovní roste i spotřeba balených potravin, jednorázových výrobků a obalů. Problémem je, že některé výrobky jsou navrženy tak, aby měly omezenou životnost, nebo aby je nešlo snadno opravit. Zákazník si je musí kupovat častěji, než by třeba chtěl.

Zahlcení odpadky nám snad ale nehrozí. Jen je potřeba hledat řešení a aktivně k nim přistupovat. Na státní úrovni tomu mohou napomoct investice do sběrných dvorů, nebo zavedení limitů a pokut za zbytečné obaly. Však všichni z fotek známe oloupané mandarinky zabalené v plastu. Důležitá je také motivace k třídění a osvěta.

Například Pražské služby se kromě svozu a třídění odpadu věnují i edukačním kampaním. Největší ohlas v posledních letech zaznamenaly ty s názvem Šlápni na to!“, „Není to normální“ nebo „Jde to i jinak“. Aktuálně na YouTube kanále Pražských služeb najdete dva nové zábavné klipy s hercem Václavem Matějovským, zaměřené na chyby při třídění odpadků. Už jste je viděli? Můžete je sledovat zde.

Pozitivní je, že se i díky sociálním sítím více lidí dozvídá o možnostech třídění, ochraně přírody i o fungování sběrných dvorů. A čísla mluví jasně. Největší pražská svozová společnost hlásí stálý nárůst odevzdaného starého nábytku, vysloužilých spotřebičů pneumatik a dalšího objemného odpadu. V roce 2023 přivezli obyvatelé metropole na deset sběrných dvorů, které Pražské služby provozují, celkem 50 570 tun odpadu. Další informace najdete na webu https://www.psas.cz/sberne-dvory-prazskych-sluzeb-jsou-trendy-loni-prijaly-50-tisic-tun-odpadu.

Pokud kdokoli odloží vedle běžných popelnic nějaký odpad, hrozí mu pokuta až do výše 50 tisíc korun za založení černé skládky. Navíc popeláři při svozu nemají v popisu práce sbírat cokoli kolem nádob. Proto je vždy lepší zajet na sběrný dvůr. Kromě výše zmíněného tam můžete odvézt i dřevěný a stavební odpad, jedlé oleje, léčiva nebo baterie a akumulátory.

Chcete se také přidat? Sběrné dvory Pražských služeb otevírají každý den kromě neděle. Všechny informace najdete na  https://www.psas.cz/sberne-dvory.

Můžeme se srovnávat se světem?

Například v Los Angeles, kde mají šest sběrných dvorů, to funguje jinak než v Praze. Otevřeno je pouze o víkendu a neodevzdáte tam třeba dřevěný odpad nebo pneumatiky.

Určitě znáte z filmů americkou linku 911. Méně známou je ale také důležitá 311. Ta slouží v mnoha městech napříč USA a můžete na ní požádat o odtah vraku, odstranění graffiti nebo si objednat svoz objemného odpadu. Dnes k tomu funguje i aplikace, kde si jednoduše vyplníte adresu a jestli chcete odvézt starý stůl, elektroniku anebo třeba vánoční stromeček. Zaměstnanci města se s vámi dohodnou na detailech a v následujících dnech vše vyzvednou.

Je tedy vidět, že pražský systém je na dobré úrovni a v lecčem by mohl být vzorem pro ostatní.

 

ZDROJE:

https://www.statista.com/topics/4983/waste-generation-worldwide/#topicOverview

https://waste-management-world.com/research/global-waste-index-2022-ranking-the-biggest-waste-polluters-worldwide/

https://www.developmentaid.org/news-stream/post/158158/world-waste-statistics-by-country

https://www.nextias.com/blog/waste-management-in-india/

https://lacity.gov/residents/trash-recycling

https://www.lacitysan.org/cs/groups/public/documents/document/y250/mdew/~edisp/cnt010031.pdf

+ There are no comments

Add yours