Evropa pokračuje v cestě za udržitelností, některé plastové obaly budou zakázány


Europoslanci nedávno schválili nová opatření, která mají za cíl zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Tato pravidla zároveň podporují opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Jednou z hlavních změn je zákaz některých druhů plastových obalů na jedno použití, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2030.

Mezi obaly, které budou zakázány, patří například obaly na nezpracované čerstvé ovoce a zeleninu, na potraviny a nápoje plněné a konzumované v kavárnách a restauracích, na jednotlivé porce, například koření, omáčky, smetanu do kávy nebo cukr, miniaturní obaly na toaletní potřeby a velmi lehké plastové nákupní tašky.

Cílem nových pravidel je snížit množství obalů, které se v EU používají. Konkrétně se plánuje snížit množství obalů o pět procent do roku 2030, deset procent do roku 2035 a patnáct procent do roku 2040.

V roce 2021 každý Evropan vyprodukoval průměrně 188,7 kilogramu obalového odpadu. Očekává se, že do roku 2030 toto číslo stoupne na 209 kilogramů. Proto se Evropská unie zavázala k cíli snížení množství obalového odpadu. Podle českého ministerstva životního prostředí každý český občan ročně vyprodukuje 138 až 140 kilogramů obalové složky.

V souvislosti se snižováním množství obalů se také diskutuje o zavedení systému vratných záloh na plastové lahve a plechovky. Pokud by tento systém začal fungovat, mohl by významně přispět ke snížení množství plastových odpadků.

Zdroj:

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsky-parlament-odhlasoval-zakaz-nekterych-plastovych-obalu

Úvodní obrázek: ČTK/WAVEBREAK

+ There are no comments

Add yours