Mikroplasty už i na obloze


Máte pocit, že v poslední době ze všech stran slyšíte jen o přítomnosti mikroplastů? Bohužel to není úplně dobrá zpráva.

Zpravodajský server The Guardian uvádí, že nad východní Čínou byly nedávno objeveny mikroplasty v mracích. Vzhledem k tomu, že jsme již slyšeli o kouscích plastových částic ve vzduchu, ve vodě, půdě, potravinách, a dokonce i krvi, tak jejich objevení v mracích není zas takovým překvapením.

Horší je ale zjištění, že mikroplasty mohou ovlivňovat tvorbu mraků a potažmo i počasí. Vědci z čínské univerzity v Šan-tungu odebraly vodu z mraků na vrcholu hory Tchaj-šan a dokonce ve 24 z 28 vzorků našli mikroplasty, jsou termoplast polyethylentereftalát (jinak známý jako PET), polypropylen, polyethylen a polystyren. Všechno jsou to částice, které se běžně vyskytují v syntetických vláknech, oděvech a textiliích, ale také v obalech a v ochranných rouškách.

Jiná japonská studie zase zjistila, že plastové částice se nachází na vrcholcích hor Fudži a Ojama. Vysvětlují to tím, že mikroplasty mohou pocházet z oceánu a přenášet se vzduchem. Jejich koncentrace na hoře Tchaj-šan byla ale až sedmdesátkrát vyšší než v mracích na japonských horách. Obecně vzorky z níže položených a hustších mraků obsahují větší množství mikroskopických plastových částic. Starší plasty, na které působí ultrafialové záření, jsou menší a mají drsnější povrch. Bohužel také obsahují více olova, rtuti a kyslíku oproti nedotčeným plastům. Ukázalo se také, že mikroplasty mohou mraky modifikovat, a to může mít za následek ovlivňování tvorby mraků.

Vědci, kteří pracují na této studii ale připouští, že ke zjištění úplného vlivu mikroplastů na počasí je třeba dalšího zkoumání. I tak by ale bylo na místě vyvinout při řešení tohoto problému větší úsilí. Mraky totiž mají velký vliv na klima. Vzniká v nich déšť či sníh a tím ovlivňují vegetaci. Také blokují sluneční světlo, čímž mohou ochlazovat povrch planety. Také ale zadržují teplo a vlhkost a následně ohřívají vzduch. Jejich vliv je tedy opravdu nezanedbatelný.

Jak říká Fay Couceriová z Plymouthské univerzity, která se ale na výzkumu nepodílela, „na této planetě existuje pouze jedna skupina živočichů, která používá plasty, a to jsme my, lidé, potřebujeme globální reakci na tuto problematiku. Jedna země ji nevyřeší, protože vzduch nerespektuje hranice.“ Snad se tedy tímto problémem bude zabývat čím dál více vědců a podaří se jim najít řešení.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-mikroplasty-uz-se-dostaly-i-do-mraku-mohou-ovlivnit-pocasi-a-teploty

+ There are no comments

Add yours