Ekologické pohřbívání na dosah


Ve Spojeném království nyní testují možnosti kremace vodou neboli resomace. Jedná se o nejekologičtější způsob pohřbívání vůbec.

Ačkoliv toto téma nevypadá na první pohled příliš pozitivně, nezavírejme před ním oči. Přijde čas, kdy se kremace bude týkat každého z nás. A protože se nejedná o příliš ekologickou záležitost, je dobré hledat alternativy tak, jako to například udělal největší britský poskytovatel pohřebních služeb.

Resomace je jakási obdoba kremace ve vodě. Lidské tělo je za teploty kolem devadesáti stupňů Celsia, pod vysokým tlakem za působení hydroxidu draselného proměněno v netoxickou tekutinu. S lidským tělem si zvládne tato metoda poradit asi za čtyři hodiny. Navíc tato metoda spotřebuje asi pětinu energie než při běžné kremaci.

Energetická spotřeba běžné kremace ohněm je asi 285 kWh plynu a 15 kWh elektřiny. To je zhruba měsíční spotřeba elektřiny jedné osoby. Nezanedbatelné je také množství spalin, které se při tomto procesu uvolňuje. Problematická je například rtuť, která pochází z amalgámových zubních výplní. Ve Velké Británii by rádi tuto praxi zavedli ještě letos. Už v roce 2021 si z ekologických důvodů zvolil tuto resomační cestu arcibiskup Desmond Tutu, hrdina boje proti apartheidu.

Zdroj: https://pozitivni-zpravy.cz/kremace-vodou-jako-novy-zpusob-ekologickeho-pohrbivani/

+ There are no comments

Add yours