Ve stromech už se nespletete!


Určitě se vám to na procházkách přírodou stává také. Jdete, díváte se kolem sebe do korun vzrostlých stromů, a i když v hlavě listujete učebnicí přírodovědy z prvního stupně, stejně si nemůžete vzpomenout.

S tím je teď ale konec díky aplikaci Tree Check. Ta umí nejen poznat, o jaký druh stromu se jedná, ale zvládne i spočítat třeba to, kolik strom v létě vypaří vody. Dokáže to díky využití umělé inteligence. Pracuje totiž na principu 3D scanneru, který jednoduše využije kameru, kterou máte v telefonu. Zachytí body na fotce, změří obvod kmene a určí tak charakteristické znaky. Na základě toho všeho je pak aplikace schopná i další informace jako například kolik konkrétní strom v létě odpaří vody nebo jak velký stín díky své koruně poskytuje a jak moc přispívá k ochlazování okolí.

Na vývoji aplikace se mimo jiné podílela i Nadace Partnerství, do které patří i Martin Ander. Ten uvádí, že v brněnské Otevřené zahradě v centru Brna pod Špilberkem měřili zmiňovanou ochlazovací funkci na několika javorech. Během loňského července například jeden z nich zvládl odpařit za den více než 68 litrů vody. Na tuto ochlazovací funkci stromu má vliv několik faktorů, ať už velikost, a především hustota koruny, množství listové plochy nebo druh stromu. Každý strom má v období sucha navíc také odlišnou strategii hospodaření s vodou.

Mluvčí Nadace Partnerství David Kopecký říká, že aplikaci si stáhlo už asi 23 000 uživatelů. Ti si mohou v aplikaci ze zaznamenaných stromů vytvářet mapu nebo vlastní kolekci. Také je možnost získávat body za přidání nových stromů, jejich opakované navštívení nebo třeba zalití. Aplikace také po dosažení určitého počtu bodů otevírá příběhy o stromech. Uživatelé se nemusí bát, že by o něco přišli i ve chvíli, kdy nejsou zrovna připojeni k internetu. Snímek stromů lze bez obav uložit do galerie a dozvědět se o něm více v momentě, až se opět připojí k internetu.

Aplikace Tree Check funguje od jara 2022. Přes zimu, kdy zároveň není vegetační sezóna stromů, nebylo možné přidávat stromy do mapy, ale nyní by vše mělo bez problémů fungovat tak, jak má. Nadace Partnerství aplikaci neustále vylepšuje a přidává další a další funkce, které jí činí uživatelsky příjemnější. Přibylo například označování speciálních druhů stromů, jako jsou Stromy roku, Stromy hrdinů nebo památné stromy. Tak si aplikaci stáhněte ještě dnes a vyrazte na procházku do přírody!

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aplikace-rozpozna-druh-stromu-a-kolik-vypari-vody-stahlo-si-ji-23.000-lidi

+ There are no comments

Add yours