Festivaly dbají nejen na dobrý program, ale nově i na udržitelnost!


V posledních letech to tak určitě vypadá. Kvalitní line-up už není jediným ukazatelem kvality festivalu.

A je to logické. Stejně jako se posouvá doba, mění se i přístup návštěvníků k hudebním festivalům obecně. Pryč jsou doby, kdy byly tyto události stejně jako o muzice i o alkoholu, k jídlu fanouškům stačila klobása na grilu a přespali ve svém stanu, pokud ho v noci vůbec našli. Dnes jsou hudební festivaly často i gastronomickým zážitkem, kde je k dispozici obrovské množství stánků s jídlem, ubytovat se lze i ve stanech, které disponují sprchou a postelí a obecně je komfort všech zúčastněných někde úplně jinde. A ve Velké Británii například ubývá na těchto akcích i konzumace alkoholu. Údajně je to proto, že mladí lidé nechtějí být sdíleni na sociálních sítích opilí či s drinkem v ruce.

Na tuzemských hudebních festivalech jsou zase krom hudebníků v centru dění solární panely, sdílená kola, prostory určené k třídění odpadu nebo je možno ochutnat maso vypěstované v laboratoři. Oblibu sdílených kol dokazuje i festival Rock for People. Výpůjček sdílených kol značky nextbike letos proběhlo 6111. To je asi šestkrát tolik, co v loňském roce. Využilo je přes 1700 lidí, kteří na nich najezdili více než 8,8 tisíce kilometrů. To je třikrát více než loni.

Kapely zase měly přístup k autům na elektrický nebo vodíkový pohon a návštěvníci byli poučeni o kultivovaném mase z laboratoře. Na festivalu se také propagovalo třídění odpadu a některé stage využívaly ke generování elektřiny solární panely.

Je správné, že velké festivaly jdou příkladem. Přeci jen byly donedávna spojovány s přesným opakem udržitelnosti. Už jen množství odpadu, které na těchto akcích vzniká. I proto jsou v posledních letech jednorázové kelímky nahrazovány těmi vratnými, na opakované použití nebo jsou k dispozici dřevěné příbory místo plastových.

I samotné turné jednotlivých kapel, kdy se přesouvají s veškerou technikou a obrovským týmem lidí ze země do země nebo i z kontinentu na kontinent, příliš udržitelné není. Ale i to lze různými kroky měnit a jsou kapely, které i na to myslí.

Řešením totiž určitě není tyto velké akce omezovat nebo dokonce zakazovat, ale hledat cesty, jak je dělat v souladu s přírodou a obecně světem kolem nás. Třeba tak, jako právě Rock for People.

Zdroj: https://cc.cz/navstevnici-hudebnich-festivalu-to-chteji-jinak-arealy-zaplnuji-solary-tridene-odpady-a-sdilena-kola/

+ There are no comments

Add yours