Nakládejte s nábytkem udržitelněji!


Ačkoliv nábytek neobměňujeme každý týden, čas od času se nějakého zbavujeme. A v loňském roce jsme ho vyhodili celkem 353 tisíc tun, což rozhodně není malé číslo.

Platforma Cyrkl ve spolupráci s nábytkářským gigantem IKEA provedli v loňském roce obsáhlou studii, která se zabývala právě nábytkem a nakládáním s ním v momentě, kdy nám přestane sloužit. Data získávali jak průzkumem mezi spotřebiteli, tak od zařízení v rámci odpadového hospodářství, jako jsou skládky, sběrné dvory nebo třeba spalovny.

A co ze studie vyplynulo? Nejčastěji vyhazujeme postele a pohovky, nejméně naopak venkovní nábytek či dětské postýlky. K likvidaci využíváme sběrné dvory. Přesněji 30 % respondentů. Občas nějaký nábytek prodáme přes internet, část ho končí uskladněná ve sklepích či na půdách a nějaké procento je odloženo u popelnic. Za rok se u nás prodá zhruba 870 tisíc tun nábytku, takže odpadem se stává asi třetina z tohoto množství.

Jenže s nábytkem jde nakládat i mnohem lépe. Cirkulárně! Spousta nábytku, který vyhodíme, totiž může ještě někomu dělat radost. A pro vás to nemusí znamenat žádnou extra práci navíc. Město Praha ve spolupráci s Pražskými službami už ve čtyřech svých sběrných dvorech zřídilo tzv. re-use pointy, kam můžou občané přivézt jakýkoliv předmět, tedy i nějaký kus nábytku a ten prohlédne proškolená osoba, která následně určí, zda je vhodný či nikoliv. Ten pak přednostně město nejdříve nabízí různým sociálním zařízením a jiným zřizovaným organizacím. Pokud o něj nikdo neprojeví zájem, je pak prostřednictvím portálu nevyhazujto.cz nabídnutý všem občanům.

Jediné, co si z re-use pointu nemůžete odnést, je polstrovaný nábytek jako jsou různá křesla a podobně. Mohou se v nich držet nečistoty a klidně tam může žít i něco živého, co si rozhodně domů nechceme přinést.

I již zmiňovaný gigant IKEA se snaží nějak nakládat s použitým nábytkem. Od roku 2017 vykupuje starý nábytek od svých zákazníků a ten dále prodává díky službě Daruj druhý život nábytku. IKEA také garantuje odkup dětského nábytku, který má omezenou dobu užívání. Do roku 2030 by se tento švédský řetězec chtěl stát plně cirkulární společností a do roku 2050 dokonce klimaticky pozitivní.

Zdroj: https://cc.cz/loni-cesi-vyhodili-az-353-tisic-tun-nabytku-moznosti-jak-s-nim-nalozit-udrzitelneji-ale-pribyva/

+ There are no comments

Add yours