Francie ruší vnitrostátní lety!


Zaletět si z Paříže třeba do Bordeaux už kvůli omezování emisí není možné. Zrušeny byly všechny lety, které trvají maximálně dvě a půl hodiny a doba jejich trvání je srovnatelná s délkou cesty vlakem.

Přesněji řečeno, let se může zrušit v momentě, kdy spojení vlakem cestujícímu umožní během jednoho dne dojet do cílové destinace, být tam osm hodin a vrátit se zpět. Existují samozřejmě i výjimky, kterých se toto opatření netýká. Jsou to například navazující lety na dálkové spoje, zajišťované národní aerolinkou Air France. Z Paříže bude také nadále možno létat do Marseille, kam cesta vysokorychlostním vlakem trvá tři hodiny a nesplňuje tak limit pro zrušení.

Tyto kroky se nesetkaly s všeobecným pochopením. Vnitrostátní aerolinky namítají, že mají své vlastní strategie, jak omezovat emise. Třeba přechodem z aktuálně používaných leteckých paliv na nefosilní zdroje. Na kratších linkách by zase letadla mohla létat na vodíkové motory či baterie.

Zákon, který toto nařizuje, schválilo francouzské Národní shromáždění už v roce 2021, některé aerolinky žádaly, aby platnost prověřila ještě Evropská komise. V zákoně je zahrnuto, aby v případě, že dojde ke zrušení leteckého spojení bylo to vlakové nejen rychlé, ale i kvalitní. Znamená to, že vlaky jezdí často, včas a jsou schopny pojmout nárůst pasažérů, kteří byli zvyklí na leteckou dopravu a s tím související jistý standard.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/francie-omezeni-zakaz-letu-kratka-vzdalenost-spoje-vlaky-lyon-nantes-bordeaux_2305241231_ava

+ There are no comments

Add yours