Recyklační linkou ve Vysočanech prošlo téměř 7 tun hliníkových kávových kapslí


Pražané mohou od loňského roku vyhazovat použité hliníkové kávové kapsle do šedých kontejnerů na kovové obaly. Těch se v ulicích metropole aktuálně nachází 1745. Loni Pražané do nádob na kovové obaly vyhodili 4,688 tun hliníkových kapslí, letos v nich skončilo zatím 2,256 tun.

Obsah šedých nádob putuje do pražských Vysočan, kde se železný a neželezný kovový odpad finálně třídí a balíkuje pro odběratele. O většinu prací se stará poloautomatická linka. Ta díky vířivým proudům umí roztřídit různé druhy kovů. Hliníkové kávové kapsle se však separují ručně, protože si je následně přebírá společnost Nespresso k dalšímu využití. „Tento projekt je ukázkou spolupráce hlavního města Prahy, svozových společností a soukromého sektoru,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Nespresso dlouhodobě podniká významné globální i lokální kroky pro zlepšení trvalé udržitelnosti životního prostředí i životních podmínek pěstitelů kávy. „Jediný způsob, jak podpořit cirkulární ekonomiku, je zajistit, že každý konec bude také novým začátkem. Je však důležité použité kapsle získat od našich zákazníků zpět k recyklaci. Dlouhodobě hledáme cesty, jak zákazníkům recyklaci přiblížit a co nejvíce zjednodušit,“ dodala marketingová manažerka Nespresso Andrea Petrová.

Kovové obaly sahají po rekordu

Podle statistik Pražských služeb tvoří kapsle jen pár procent objemu separovaného kovového odpadu. To je dáno jejich velikostí. Dominují plechovky. Ty jsou mezi producenty nápojů i spotřebiteli stále populárnější. To dokazují i konkrétní čísla. Od letošního ledna do dubna bylo svezeno 264 tun kovových obalů, loni ve stejném období 255 tun. „Hliník je nekonečně recyklovatelný a výrobou recyklovaného hliníku se v porovnání s výrobou nového ušetří 95 procent energie, takže je pro cirkulární ekonomiku velmi vhodný,“ doplnil závěrem náš mluvčí Radim Mana.

+ There are no comments

Add yours