Ekologická řešení pro domácnost aneb úklid snadno, levně a šetrně


Všichni si stále více uvědomujeme potřebu být šetrný k životnímu prostředí. V dnešní době například hravě zvládáme třídit odpad, aniž bychom o tom příliš přemýšleli. Když se však podíváme šířeji, existuje mnoho dalších způsobů – některé velké, jiné malé – které nám všem mohou pomoci k udržitelnějšímu způsobu života. Při domácím úklidů spotřebováváme velké množství chemických látek. Ve skutečnosti si lze poradit snadno, rychle, levně, jen s pár ingrediencemi a docílit tím čistého prostředí v našem domově.

Některé věci, které máte ve spíži, fungují jako účinné domácí univerzální čisticí prostředky, a co víc, nestojí téměř nic. Takže až se příště budete chystat uklidit nějaký ten nepořádek, ale dojde vám váš oblíbený čisticí prostředek, neběhejte do obchodu – místo toho zkuste namíchat jeden z těchto receptů na domácí čisticí prostředky, které fungují. Tyto přírodní produkty vyženou špínu z vašeho domova a vaše peněženka bude taky spokojená.

Zde nabízíme pár tipů:

Voňavý univerzální čisticí prostředek

Co budete potřebovat:

  • jeden díl bílého octa
  • jeden díl vody
  • citronovou kůru
  • rozmarýnové větvičky

Smíchejte výše uvedené ingredience dohromady, nalijte je do lahvičky s rozprašovačem, protřepejte a před použitím nechte týden louhovat. Po dokončení můžete domácí univerzální čisticí prostředek použít k odstranění skvrn od tvrdé vody, vyčištění odpadkových košů, setření šmouh na stěnách a mnoha dalším účelům. Kromě svěží vůně pomáhá citronová kůra zvýšit čisticí výkon.

Kuchyňský čistič a osvěžovač vzduchu

Co budete potřebovat:

  • 4 polévkové lžíce jedlé sody
  • 1 čtvrt litru teplé vody

K vyčištění kuchyňské linky, spotřebičů a vnitřku ledničky vám na tento úklid kuchyně postačí jedlá soda. Jedlá soda je skvělým osvěžovačem a lze ji použít k leštění nerezových dřezů a spotřebičů. K odstranění zápachu proto zkuste použít výše popsaný domácí roztok.

Domácí “okena”

Co budete potřebovat:

  • 2 šálky vody
  • 1/2 šálku bílého nebo jablečného octa
  • 1/4 šálku alkoholu o koncentraci 70 %
  • 1 až 2 kapky pomerančového esenciálního oleje pro vůni (volitelné)

Tento domácí čisticí prostředek zanechá vaše okna a zrcadla bez jediné šmouhy. Jednoduše smíchejte tyto ingredience a nalijte je do lahve s rozprašovačem. Nejenže skvěle čistí, ale pomerančový esenciální olej mu dodává příjemnou přírodní citrusovou vůni. Alkohol pomáhá rychlému odpařování, aby se minimalizovaly skvrny a šmouhy.

Jak je vidět, k účinným a šetrným prostředkům na úklid jsou potřeba ingredience, které máme většinou doma. Díky domácím přípravkům na čištění navíc pomůžete také třídícím linkám na odpad. Lahve a obaly od chemikálií totiž tvoří značné množství plastového obalu, který často nejde dále recyklovat. Je totiž znečištěn chemickými látkami. Tím, že si vyrobíte přípravek doma, můžete znovu používat lahve, které již máte doma a nevytvářet další odpad. A co tedy máme udělat až nám nádoba skutečně doslouží? To vám poradí náš tiskový mluvčí Radim Mana: „Pamatujte si, že do žlutých kontejnerů nepatří plastové obaly se zbytky potravin nebo právě čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, dále pak podlahové krytiny či novodurové trubky. Před vyhozením do žlutého kontejneru je nutné nádoby vymýt, pokud tak neučiníme další variantou je směsný odpad a v některých případech třeba i sběrný dvůr.“

Zkuste si proto naše tipy před dalším nákupem čistících prostředků nejdříve vyzkoušet, možná vás samotné překvapí. Jsou totiž bezpečné, nenáročné a šetrné k životnímu prostředí – i vaší peněžence.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment