Rozšiřujeme síť dobíjecích stanic pro firemní elektrovozy


Klimatický závazek hlavního města Prahy i evropský Green deal sází na bezemisní dopravu. Elektromobily se tak stanou nedílnou součástí soukromých i firemních flotil. Ve spolupráci s Pražskou energetikou jsme se proto rozhodli rozšířit síť vlastních nabíjecích stanic.

Dvě nové dobíjecí stanice byly zprovozněny v našem areálu ve Vysočanech. Třetí nabíječku pak získal provoz Nové Mlýny v Praze 1, do jejíž podoby a umístění museli promluvit i pražští památkáři. Další nabíjecí stanice vzniknou v areálu Zařízení na energetické využití odpadu Malešice, v areálu na Kotlářce a na stanovišti U Bulhara. Tyto stanice by měly být v provozu do poloviny příštího roku.

Komunální technika na elektřinu

Elektrifikaci komunální techniky jsme odstartovali nákupem elektrických vysavačů Glutton v roce 2010. Aktuálně jich ulice brázdí pětatřicet. Elektrifikace vozového parku začala v roce 2018, kdy se v ulicích Prahy 1 poprvé objevil první ze tří elektrických zametacích strojů Bucher CityCat 220ev. Oproti modelu se spalovacím motorem je elektricky poháněná varianta pokročilejší, tišší a díky moderním technologiím navíc spotřebuje méně vody. Během směny ujede v průměru 33 kilometrů a sesbírá přes 300 kilogramů odpadků. Posledním přírůstkem elektrické flotily je elektromobil Volkswagen e-Golf využívaný ke kontrole košů a práce úklidových čet v historickém jádru města.

Tiché město

Baterie pomalu vytlačují fosilní paliva i v pracovním arzenálu. Aktuálně máme k dispozici 13 plotostřihů, 10 elektrických motorových pil, 10 fukarů a 13 křovinořezů. Tuto techniku nakupujeme primárně kvůli nižší hlučnosti. To kvitují naši zaměstnanci a máme pozitivní zpětnou vazbu i od Pražanů. Ti jsou totiž neustále bombardováni hlukem a každých pár ušetřených decibelů se tedy počítá.

„Odklon od fosilních paliv v individuální dopravě, logistice v komunálních službách je logickým krokem při plnění našeho klimatického závazku. Snížení emisí o 45 procent do roku 2030 považuji za ekonomickou příležitost nikoli za hrozbu. Vedle nových příležitostí se ve městě navíc bude lépe dýchat i lépe žít,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

+ There are no comments

Add yours