Swapping: výměna, která vede k udržitelnosti!


Mnozí z vás už o swappingu slyšeli, někteří se tzv. swapu už někdy sami zúčastnili. Slovo pochází z angličtiny a znamená „výměna“. Swapping je tedy výměna nebo darování námi nepotřebných věcí. Může se to týkat jak oblečení, které už nenosíme, tak třeba nábytku, doplňků, elektroniky, menších věcí, knih či hraček. Princip je jednoduchý: můžete přinést věci, pro které již nemáte využití, a vybrat si něco, co se vám naopak hodí. Nakonec je to výhodné pro obě strany, protože každý si může odnést něco, co potřebuje, aniž by musel zbytečně utrácet za nové věci. Co víc, swapping je důležitý pro udržitelnost, protože umožňuje věcem najít další využití místo toho, aby se vyhodily. Tím se snižuje množství odpadu a šetří se zdroje potřebné k výrobě nových věcí.

Swap Prague

V České republice tento koncept představily Lucie Poubová a Kristýna Holubová v roce 2016. Od té doby organizují interaktivní eventy pro firmy i pro školy jako jsou právě swapy, přednášky nebo workshopy. Jejich hlavním mottem je respektující a férový lifestyle směrem k sám sobě, přírodě i komunitám ve kterých se pohybujeme. Na stránkách SWAP PRAGUE naleznete například i chytrý manuál, jak správně vytřídit domácnost a tím zároveň ušetřit čas i peníze.

Poslední akce SWAP Prague se uskutečnila 15. června 2024 a další na sebe určitě nenechají dlouho čekat! Organizátoři rovněž pořádají od 18. do 24. října První udržitelný obchoďák, kde je Magistrát hlavního města Prahy hrdým partnerem. Na magistrátu se swap konal již několikrát a setkal se s velikým úspěchem. Toho dalšího swapu ve Škodově paláci se můžete zúčastnit i vy 8. a 9. listopadu.

Pražské služby mají re-use pointy

Také Pražské služby plánují do budoucna uspořádat swapy. Co zatím ale na podobné bázi funguje, jsou re-use pointy, které naleznete na osmi sběrných dvorech v hlavním městě, z toho šest z nich provozují Pražské služby. A jak to funguje? Občan přijede na sběrný dvůr a má možnost odevzdat použitelné věci do re-use pointu. Obsluha věci přijme, pokud jsou v dobrém stavu, předměty nafotí, pojmenuje, zváží a uvede jejich stav. Poté je umístí na portál www.praho.nevyhazujto.cz, stejně jako na www.nevyhazujto.cz. Tímto procesem se zajistí, že použitelné věci najdou nové využití a nekončí na skládce. Seznam sběrných dvorů Pražských služeb s re-use pointy naleznete zde

Kromě toho, Pražské služby zavedly dvě firemní knihobudky a jeden firemní re-use point v areálu Pod Šancemi a další knihobudku a re-use point v Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice. Tyto nové iniciativy slouží k podpoře udržitelnosti a sdílení v komunitě tím, že umožňují lidem snadněji přistupovat k možnostem recyklace a sdílení použitelných věcí. Navíc umístění těchto zařízení ve firemních prostorách usnadňuje zaměstnancům a návštěvníkům přístup k možnostem obnovení a využití předmětů, které již nepotřebují, místo aby je vyhazovali. Takové iniciativy posilují udržitelný rozvoj a zároveň podporují komunitní spolupráci a vědomí o odpovědnosti vůči životnímu prostředí.

Proč tedy swapping dává smysl? 

Swappingem můžete poslat věci dál, které už ve vaší domácnosti nemají uplatnění a někomu tak udělat radost, protože možná zrovna tuto věc shání. Zároveň i vy si můžete domu odnést kus oblečení, nábytku nebo třeba knihu, kterou jste si dlouho přáli. Tím vším šetříte nejen peníze, ale také právě životní prostředí. V dnešním světe nadbytku je swapping skvělou možností aspoň částečně předcházet nadměrnému nakupování, vyhazování a plýtvání. Navíc tím podporujete myšlenku udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, kde se věci nevyhazují, ale nachází nový život u nových majitelů, což je malý, ale významný krok k ochraně naší planety.

+ There are no comments

Add yours