Coca-Cola vytvořila unikátní lahve z plastového odpadu nalezeného ve Středozemním moři


Není žádným tajemstvím, že se v oceánech nachází velké množství plastu. Naléhavou otázkou je, jak se s touto situací můžeme vypořádat. Do hledání řešení se dnes zapojují i velké globální firmy, které často patří k největším producentům plastů. Jedním z takových případů je společnost Coca-Cola, jež nově přišla s revoluční technologií výroby lahví z odpadu.

Coca-Cola je bezpochyby největším výrobcem nealkoholických nápojů na světě, a tudíž i jedním z největších producentů plastového odpadu vůbec. Tempo, jakým tento nápojový kolost vyrábí své plastové láhve, je neuvěřitelné. Podle odhadů tato společnost každou minutu vyrobí 200 tisíc PET lahví. A s tím je rozhodně potřeba něco udělat.

Vedení společnosti si toho je vědomo, a tak Coca-Cola hledá řešení, jak svou produkci plastů zmírnit. I proto také jako jedna z mála velkých firem zveřejnila svá data o produkci plastových odpadů. K nelichotivým číslům se již několikrát vyjádřil výkonný ředitel společnosti James Quincey, který veřejnost ujistil, že se firma bude intenzivně podílet na odstraňování oceánského plastového odpadu. Coca-Cola rovněž uvolnila nemalý finanční obnost pro hledání ekologičtějších řešení a nových technologií.

A první výsledky už jsou na světě. Ve spolupráci s řadou ekologických a vývojových organizací Coca-Cola představila první vzor lahví, na jejichž výrobu byly použity plastové úlomky vytažené ze Středozemního moře. Tento obnovený plast aktuálně tvoří 25 % materiálů použitých k výrobě, přičemž zbytek stále vyplňují materiály tradiční. 

I tak se ale jedná inovativní pokrok, který se bude rozpracovávat, aby byl v budoucnu podíl obnoveného plastu co nejvyšší. Vodítkem k úspěchu jsou vylepšené recyklační technologie využívající inovativní procesy, které dokáží rozkládat součásti plastů a odstraňují nečistoty v recyklovatelných materiálech nižší třídy, aby mohly být znovu vybudovány stejně dobře jako ty nové. To znamená, že plasty nižší třídy, které byly často určeny ke spalování nebo skládkování, mohou nyní získat nový život. Ředitel dodavatelských řetězců Coca-Coly pro západní Evropu Bruno van Gompel tvrdí: “Jednou staneme svědky používání recyklovaných plastů v podobě, jako kdyby byly úplně nové.”

Aktuálně firma vlastní přibližně 300 těchto plastových lahví, které se však dostanou do prodeje až začátkem příštího roku. Zároveň se společnost zavázala, že v roce 2025 bude velká část jejich produkce pocházet z obnovených plastů. Tak se máme na co těšit. 

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=QKbZOQX8Mkc

https://www.coca-colacompany.com/press-center/press-releases/a-coke-bottle-made-with-plastic-from-the-sea

https://www.theguardian.com/environment/2019/may/14/coca-cola-packaging-pollution-on-uk-beaches-surfers-against-sewage-study

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment