Jak správně naložit s vánočním stromkem: Tipy na ekologickou likvidaci.
Vánoce už jsou za námi, ale jejich dekorace, včetně stromku, stále zdobí nejednu domácnost. Do kdy si ho nechat, záleží čistě jen na nás. Někteří se stromku zbaví hned, jakmile skončí svátky, jiní ho mají do Tří králů a jsou rodiny, které si ho nechávají až do února. Každopádně když nastane ten správný čas, ať už je to kdykoliv, víte, jak vánoční stromek správně (ekologicky) zlikvidovat? Kromě klasického vyhození k popelnicím se dá využít i jinak, a to do posledního zbytku. Jak na to, poradíme v následujícím článku.
Praktická a ekologická likvidace
Nejčastější a pro mnohé nejjednodušší volbou likvidace odstrojeného vánočního stromku je jeho vyhození k venkovním popelnicím. Na tom není nic špatného, je jen důležité si připomenout, že bychom stromek neměli vyhazovat přímo do popelnic, ale odložit vedle. Nejlépe den před svozem, aby tam nepřekážel zbytečně dlouho. Pořádně odzdobený a neznečištěný stromek skončí v kompostárně, kde z něj vznikne štěpka nebo kompost v rámci principu cirkularity. Pražské služby sváží stromky pravidelně od 7. ledna až do konce února.
Další možností je odvézt stromek rovnou do kompostárny, nebo na sběrný dvůr. Tady ho uloží k ostatnímu rostlinnému bioodpadu, takže spolu s ním můžete přivézt i napytlované listí ze zahrady, nařezané větve, uschlé rostliny a tak podobně. Pražské služby přijímají na sběrných dvorech biologicky rozložitelný odpad nejen v období po Vánocích, ale po celý rok. Jde tedy o praktické, ale také udržitelné řešení, které přispívá k ochraně životního prostředí.
Každý z nás se však může stromku zbavit takříkajíc na vlastní pěst. Větvičky lze ku příkladu využít k ochraně záhonů během zimy nebo přidat do kompostu. Pokud je nasekáte na menší kousky, zlepší strukturu a přispějí k jeho okyselení. Uschlý stromek samozřejmě zároveň vybízí i k tomu, aby ho člověk jednoduše rozřezal a zatopil si s ním v kamnech nebo krbu.
Samostatnou kapitolou, na kterou nesmíme zapomenout jsou umělé vánoční stromky. Pokud jste jejich zastánci a ten váš dosloužil, nevyhazujte ho k popelnicím ani do popelnic! Odvezte ho do sběrného dvora, kde zajistí jeho správnou likvidaci, ekologicky a šetrně.
A co naopak nedělat s vánočním stromkem?
Ať už se rozhodnete se stromkem rozloučit jakkoli, není dobrý nápad, nosit ho zpátky do lesa. Sice by se tato varianta mohla zdát jako jedna z nejekologičtějších, opak je pravdou! Na stromku mohou zůstat ještě zbytky háčků a ozdob, což by reálně ublížilo divoké zvěři.
Pamatujte v těchto dnech na zmiňované základní principy výše, abychom zbytečně nezatěžovali ekosystém. Pokud vám to možnosti dovolí, a ještě jste nikdy stromek nezpracovali až do poslední větvičky, třeba jsou letošní Vánoce tou pravou příležitostí to vyzkoušet. Nebo zvažte pro příště stromeček v květináči, který po zimě dáte na balkón či zahradu, a je po starostech. Když se o něj hezky postaráte, za rok vám to jistě oplatí.
Zdroje:
https://www.samosebou.cz/2018/12/10/jak-nalozit-s-vanocnimi-stromky-po-vanocich/
+ There are no comments
Add yours