Olej z řízků do kanalizace nepatří: Jak správně třídit kuchyňský tuk a olej?
Vánoce jsou za rohem a domácnosti brzy provoní čerstvě osmažený řízek nebo kapr. Neobejdeme se proto bez kvalitního oleje. Ten po použití bohužel někteří stále lijí do dřezu, svým chováním ale způsobují nemalé problémy. Tuk v kanalizaci tuhne a zanáší ho. Voda má nižší průtok, v krajním případě se může potrubní systém dokonce ucpat. Je proto podstatné vědět, jak správně nakládat s oleji a tuky, abychom tomu předešli. Jak na to, se podíváme v následujícím článku.
Jak správně zacházet a třídit kuchyňské tuky a oleje?
Na začátek je nutné říct, že třídit lze všechny jedlé oleje, které doma používáte. Mnohé z vás může překvapit, že se dají recyklovat. Po zpracování mohou posloužit jako biopalivo. Má to vůbec smysl? Ano, má – ročně se v České republice vyprodukují tisíce tun použitého oleje, z čehož se až 60 % dá recyklovat.
Existují dva hlavní způsoby, jak s nimi správně zacházet. První: Použitý vychladlý olej slijte do prázdné PET lahve, pečlivě uzavřete a odneste do speciální černé popelnice s fialovým víkem na použité jedlé tuky a oleje. V hlavním městě jich je téměř tisíc a najdete je na vybraných veřejných stanovištích tříděného odpadu. Pokud je i ve vaší lokalitě, snadno zjistíte na magistrátním webu odpady.mojepraha.eu. Druhou možností je ho odnést či odvézt na sběrný dvůr, kde ho od vás rádi přijmou, opět samozřejmě musí být vychladlý a slitý v uzavřené PET lahvi.
Sběrné dvory jsou důležitým hráčem v systému nakládání s komunálním odpadem na území hlavního města Prahy, a to i při sběru použitých olejů a tuků v umělohmotných obalech. Ve všech deseti sběrných dvorech magistrátu hlavního města, o které se Pražské služby starají, je mohou odevzdat bez poplatku všichni občané metropole s trvalým pobytem.
Role Pražských služeb
Pražské služby speciální popelnice na použité oleje a tuky v Praze nesváží, ale jak už bylo zmíněno, přijímají je ve sběrných dvorech. Poté je předávají zpracovatelům, kteří pro ně najdou další využití. Pražské služby, zvlášť kolem Vánoc, na svých sociálních sítích připomínají obyvatelům metropole, co s oleji a tuky po smažení mají a nemají dělat.
Správné třídění použitých kuchyňských olejů a tuků je velmi podstatné, protože tím chráníme nejen kanalizační systém, ale především životní prostředí. V období Vánoc, kdy je spotřeba olejů a tuků tradičně vyšší kvůli smažení a pečení, je třídění o to důležitější. A není vůbec složité, stačí nám nepropustná nádoba, do které vychladlý olej a tuk slijeme, a pak ji jen vyhodíme do speciální popelnice na olej, nebo doneseme na sběrný dvůr. Podstatná většina z nás už takto třídí plast, papír či sklo, a proto není důvod nezařadit i použitý kuchyňský olej. Každá vytříděná kapka představuje krok k čistějšímu prostředí a k udržitelnější budoucnosti. Pokud se připojíme a budeme společně dbát na to, aby oleje a tuky nekončily v kanalizaci, můžeme ušetřit značné náklady na údržbu potrubí a zároveň předejít zbytečnému znečišťování přírody. A to za to stojí, ne?
Zdroje:
https://www.theikos.cz/blog/kam-vyhodit-olej-z-kuchyne-recyklace–likvidace-a-trideni-oleje
https://www.psas.cz/sberne-dvory
https://www.tridimolej.cz/mapa/
+ There are no comments
Add yours