Přelomový objev módního průmyslu? Kůže z hub!


Bylo jen otázkou času, kdy se najde materiál, který zvládne nahradit kůži. A vypadá to, že ho vědci a designéři mají. Textil vyrobený z houbového mycelia, nazývaný houbová kůže, se zdá být vhodnou a udržitelnou alternativou k tradiční zvířecí kůži.

Mycelium je hustá, vláknitá buněčná struktura, která tvoří vegetativní část houby. Skládá se ze sítě jemných vláken, kterým se říká hyfy. Jedná se o hlavní růstovou strukturu hub, která je klíčová při vstřebávání a rozkladu živin. Proniká do různých substrátů, ale také dřeva, půdy nebo organické hmoty. Mycelium již našlo velkou řadu využití, ať už v zemědělství jako hnojivo, v lékařství na výrobu antibiotik, na čištění životního prostředí (bioremediace) nebo jako právě nyní na výrobu speciální textilie.

Zjistilo se totiž, že z mycelia lze vyrobit materiál, který se strukturou, odolností i všestranností velmi podobá tradiční kůži. Jenže zvířecí kůže potřebuje nejen intenzivní zpracování, ale také vytváří škodlivé odpadní produkty. Kožedělná výroba přírodu kolem nás rozhodně nešetří. Chov hospodářských zvířat totiž znamená také odlesňování, znečišťování vody a samozřejmě vyšší emise skleníkových plynů. Oproti tomu výroba kůže z mycelia je k životnímu prostředí mnohem šetrnější. Velkou výhodou je, že tato alternativa nepotřebuje žádné velké plochy půdy, takže není vyvíjen tlak na lesy nebo přírodní stanoviště. Assia Crawford z University of Colorado ve Spojených státech říká, že zájem o biologicky odbouratelné náhražky v poslední době jen roste, vzhledem k tomu, jak se čím dál více hledají udržitelné alternativy tradičních materiálů. Nyní je otázkou, jak se „kůže z hub“ osvědčí u výrobců a také zákazníků.

Zdroj: https://pozitivni-zpravy.cz/kuze-z-hub-ktera-je-setrna-k-zivotnimu-prostredi-se-stava-modnim-trendem/

+ There are no comments

Add yours