Módní návrhář z Mexika šije tašky z politických bannerů


Nejen v Evropě se v červnu volilo. K urnám šli také Mexičané, kteří si zvolili mimo jiné i novou prezidentku. Po volebních kampaních tu ale zůstalo obrovské množství odpadu, například v podobě vinylových bannerů. Nový život jim dává Camilo Morales, který je přeměňuje na módní doplňky. 

Mladý módní návrhář z Mexika upcykluje vše od plastových nákupních tašek až po textilní zbytky. Poslední rok strhává všudypřítomné bannery s volebními hesly kandidátů, které stříhá a šije z nich tašky přes rameno.

Nejlevnější bílé tašky stojí kolem 100 pesos (zhruba 120 korun), nejdražší je pak taška s koláží silně stínovaných očí Clary Brugada, kandidátky vládní strany, která se stane další starostkou Mexico City. Lidé za ní zaplatí kolem 600 pesos (přes 730 korun).

„Žertoval jsem, že snad rostou na stromech,“ říká Camilo Morales. „V noci jsem jeden banner sundal a další den už byl na jeho místě nový.“ Jen v Mexico City se odhaduje, že volební reklama tvoří přibližně 10 000 tun odpadu. 

Bannery sice mají označení, podle kterého by měly být recyklovatelné. Není ale jasné, kolik se jich nakonec doopravdy zrecykluje. „Ačkoli jsou propagovány jako ekologicky šetrné, tyto bannery a plachty jsou obvykle vyrobeny z PVC, které se rozkládá stovky let,“ vysvětluje Juan Manuel Nunez, profesor z Iberoamerické univerzity. 

Nový způsob využití těchto reklam se snaží najít i různí uživatelé TikToku. Virální se stala například videa, kde z bannerů lidé vyrábějí stany nebo postele pro psy.

 

Zdroj:

https://www.reuters.com/business/environment/mexican-fashion-designer-recycles-election-ads-into-tote-bags-2024-06-07/

Úvodní obrázek: REUTERS/Alexandre Meneghini

+ There are no comments

Add yours