Francouzská vesnice má solární elektrárnu nad hřbitovem. Díky ní už není zaplavený


Na západním pobřeží Francie leží malebná obec Saint-Joachim, která se rozhodla spojit získávání obnovitelné energie s netradičním řešením místního problému. Nad zdejším hřbitovem byly v březnu instalovány prototypy přístřešků ze solárních panelů. Brzy budou schopné zásobovat energií až 1 500 domácností, což pokryje až 25 % jejich spotřeby elektřiny.

Saint-Joachim, vesnice s bohatou historií a přibližně 4 000 obyvateli, se nachází v bažinaté oblasti. To způsobovalo, že hřbitov byl často zaplavován vodou. Starosta obce se rozhodl situaci řešit přístřeškem, který by zabránil dešťové vodě v zaplavení hřbitova. Tato myšlenka se nakonec vyvinula v projekt solární elektrárny.

Projekt započal již v roce 2021 a byl svěřen občanskému sdružení Brièr’Énergie. „Z původního záměru získat dešťovou vodu se nám podařilo vyrobit elektřinu,“ uvedl předseda sdružení Éric Broquaire.

V současné době probíhá testovací režim s fotovoltaickými stínidly nad hřbitovem a do roku 2025 zde má být instalováno celkem 5 000 panelů. Místní lidé již projevují zájem o účast v projektu. Přibližně 420 obyvatel se již zapojilo a Éric Broquaire očekává, že další se přidají, jakmile uvidí první výsledky.

Projekt má nejen ekologický přínos, ale také ekonomický. Za vstupní poplatek pouhých 5 eur budou obyvatelé mít podíl na vyrobené energii. Podle sdružení Brièr’Énergie by měli místní domácnosti ušetřit na ročních účtech za elektřinu průměrně 150 až 250 eur, což odpovídá až 6 000 korunám.

Zdroj: 

https://pozitivni-zpravy.cz/francouzska-vesnice-bude-mit-hrbitov-se-solarni-energii/

https://www.ouest-france.fr/pays-de-la-loire/saint-joachim-44720/a-saint-joachim-le-cimetiere-couvert-produira-de-lelectricite-dorigine-solaire-des-cette-annee-33f6e68e-c5d7-11ee-8011-b976796527e7

https://www.euronews.com/green/2024/03/12/a-beautiful-idea-this-french-town-is-making-its-cemetery-a-source-of-solar-energy

+ There are no comments

Add yours