V Česku rostou stromy „jako po dešti“! Ročně jich jsou vysazeny statisíce


Přes 4,3 milionu stromů přibylo do českých polí a měst za posledních pět let. Zmapovali to odborníci z iniciativy Sázíme budoucnost, která vznikla právě před 5 lety na podporu ozdravení tuzemské krajiny a zvýšení její odolnosti na zhoršující se dopady změny klimatu. 

Výsadbu na jaře loňského roku podnikli například v obci Hlavatce na jihu Čech. Její zastupitelé dostali nápad, že by za každé narozené dítě v obci vysadili jeden strom, který by opatřili cedulkou se jménem sázejícího a datem výsadby. Nakonec ale vysadili stromy i za děti, které již v obci bydlí. 

Místní myslivci, rybáři, hasiči i ženy z Červeného kříže se navíc rozhodli navíc vysázet ovocno-listnatý sad u cesty do obecního lesa, aby si děti za pár let mohly na procházce utrhnout ovoce a sníst ho na nově vybudované lavičce. A že má obec 150 obyvatel, tak rovnou vysadili 150 stromů. Starosta obce Matěj Baloun pak dokonce převzal za tento projekt ocenění Zlatý rýč za nejaktivnějšího sazeče.

Iniciativa Sázíme budoucnost nabízí detailní statistiky na svém webu, kde je možné sledovat trendy a úspěchy jednotlivých výsadbových akcí. Mezi oceněnými byli také zástupci jihomoravských Vohančic, Kubšic a tři základní školy, z nichž ta nejaktivnější z pražských Bohnic vysadila již 1 200 stromů.

Trendy v sázení stromů, jak je dokumentuje databáze na webu Sázíme budoucnost, ukazují, že nejoblíbenějším typem výsadby jsou aleje podél cest, silnic a vodních toků. Nejvíce stromů přibylo ve středních Čechách a na jižní a severní Moravě, kde se nejčastěji vysazují duby, lípy a javory.

Zdroje:

https://www.mzp.cz/cz/news_20240307_Mezirocne-pribyly-stovky-tisic-novych-stromu-sazelo-se-na-osmnacti-stech-mistech-zmapovala-iniciativa-Sazime-budoucnost

https://pozitivni-zpravy.cz/v-cesku-za-poslednich-pet-let-pribylo-vice-nez-4-miliony-stromu/

+ There are no comments

Add yours