Košťata z použitých „petek“? V Kambodži přišli na zajímavý způsob, jak nakládat s plastovým odpadem


40 tun upcyklovaných plastových lahví. Takový je výsledek ročního působení kambodžského podnikatele, který se rozhodl z použitých plastů vyrábět štětiny na košťata. Has Kea takto každý den vyrobí zhruba 500 kusů zametacích prostředků, na které využije zhruba 5 tisíc lahví. 

V hlavním městě Kambodži Phnom Penhu se denně vyprodukuje 38 tisíc tun odpadu. Zajímavé – a pro nás možná těžko představitelné –  je, že pro mnoho tamních lidí představuje odpad zdroj obživy. Tisíce kambodžských rodin se totiž živí tříděním a recyklací, kdy odpadky sbírají na skládce nebo přímo na ulicích a následně jej prodávají. Lidé tam totiž dobře vědí, že plast, papír, sklo či kov má velkou hodnotu. V praxi to pak znamená, že si sběrač odpadu může přijít na stejné peníze jako třeba státní úředník.

Tímto způsobem získává potřebné plastové lahve také Has Kea, který je následně transformuje do štětin pro svá košťata. Výroba košťat probíhá v malém skladu, kde dělníci a dělnice z plastových lahví nejprve tvoří proužky, které se následně připraví do svazku, horkou vodou změkčí a poté pomocí drátků připevní na konec bambusové tyče. „Toto koště je poměrně pevné, není snadné ho zlomit,“ říká Suon Kosal, 26letý buddhistický mnich, jehož chrám minulý měsíc zakoupil 80 těchto košťat.

Na závěr lze říct, že Has Kea pomáhá svému okolí na dvou frontách. Podařilo se mu najít způsob, jak zajímavým způsobem pomáhat životnímu prostředí a zároveň podporovat místní obyvatele tím, že od nich plastový odpad vykupuje.

Zdroj:

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/cambodia-upcycler-turns-tonnes-plastic-bottles-into-brooms-2024-02-16/

https://www.lideazeme.cz/clanek/lideazeme-cz-lide-zivot-ve-svete/89801/lepsi-zivot-diky-odpadu-to-je-realita-mnoha-chudych-kambodzskych-rodin.html

+ There are no comments

Add yours