Proč ignorovat Black Friday


Určitě jste to v posledních dnech zaregistrovali. Nákupní šílenství kolem Černého pátku vzniklo sice ve Spojených státech, ale podlehli mu obchodníci po celém světě. A také nakupující.

Termín Černý pátek (anglicky Black Friday) byl poprvé použitý kolem roku 1961 a označoval pátek po Díkuvzdání, kdy byl v celé zemi výrazně zvýšený provoz. V osmdesátých letech se tento výraz rozšířil a začal označovat dny, kdy se obchodníci dostávají z „červených čísel“ do „černých“, protože se začínají zvedat tržby před Vánocemi.

Nyní se jedná o celosvětový marketingový tah, kdy se každoročně čtvrtý listopadový pátek (ten po Díkuvzdání) označuje jako Černý pátek a všechny obchody lákají na opravdu výrazné slevové akce. Šílenství zašlo tak daleko, že se několik posledních let objevuje i termín Kyber-pondělí (Cyber Monday) což je pondělí po Černém pátku, kdy slevy pokračují nebo se ještě zvětšují. Některé obchody mají dokonce Kyber-týden. Zdůvodňují to tím, že lidé jsou často zaneprázdněny oslavami Díkuvzdání, návštěvami a cestováním, takže na nakupování během Černého pátku nemají tolik času.

Jenže takové masivní akce mají logicky i svou odvrácenou tvář. Jednak často dochází k naprosto nesmyslnému narůstání násilí ve frontách a přeplněných nákupních centrech, ale především je zde nezanedbatelný ekologický dopad této nákupní mánie. Mnoho lidí pořizuje věci a především oblečení, které ani nepotřebuje, jen aby uspokojilo své nákupní potřeby. Navíc se jedná se o módu z fast fashion řetězců, která příliš nevydrží, a tak vzniká jen další odpad. Přímo exponenciálně narůstá i množství elektroodpadu, protože nákupy se samozřejmě netýkají jen oblečení.

V roce 2019 ve Spojeném království vyprodukoval Černý pátek 429 000 metrických tun emisí skleníkových plynů. Pro představu se jedná o ekvivalent 435 zpátečních letů z Londýna do New Yorku. The Guardian zase odhalil, že v roce 2017 na Černý pátek vyjel nákladní vůz z distribučního sídla Amazonu každých 93 sekund. A nezapomínejme na enviromentální dopad spojený s dopravou všech objednaných položek po celém světě…

V poslední době se ale objevuje čím dál více značek, které Černý pátek záměrně bojkotují. Například kosmetická firma The Ordinary má jediný den v roce uzavřený svůj e-shop a je to právě čtvrtý listopadový pátek. Vy jste podlehli letos nákupnímu šílenství? A nechcete to do budoucna zkusit raději trochu jinak?

Zdroj: https://blog.econea.cz/black-friday/ https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%BD_p%C3%A1tek_(nakupov%C3%A1n%C3%AD)

+ There are no comments

Add yours