Stěhování, rekonstrukce? Co s nábytkem, který vám už neslouží?


Stěhování či rekonstrukce jsou vždy výzvou a často s sebou přinášejí spoustu otázek. Kam s kobercem, který chcete nahradit podlahou? Co s nábytkem, který vám už neslouží? Zachovejte klidnou hlavu. Připravili jsme si pro vás dnes několik tipů, které vám stěhování či případnou rekonstrukci usnadní.

Dopřejte nábytku nový kabátek

Stojíte před starou skříní a říkáte si, že tu rozhodně stěhovat nebudete, protože se Vám do nového domova nehodí? Než se rozhodnete nábytku zbavit, zkuste se zamyslet, zda přece jen není možnost, jak ho ještě využít. Někdy postačí jen jednoduchá změna barvy. Máte doma nový kousek a ještě ušetříte. Pokud se nechcete do renovace pouštět sami, existuje spousta odborníků, kteří nábytek do nového kabátku převléknout za vás. Nevynášejte tedy rychlé soudy a buďte kreativní!

Změňte plány

Ze skříně stůl? Ze stolu poličku? Nebojte se experimentovat! Nábytek přece nemusí zůstat tím, čím byl předtím. Zapojte fantazii a přemýšlejte „out of box“ neboli „mimo krabici“. Dívejte se na věci z jiného konce nebo nové perspektivy, myslete nekonvečně a neobvykle. Fantazii se meze nekladou a někdy právě to nejméně obvyklé řešení může být tím nejlepší.

Pošlete ho dál

Pokud je vaše rozhodnutí definitivní a s nábytkem se opravdu chcete rozloučit, zkuste ho poslat dál. Nábytek můžete inzerovat v různých skupinách nebo se jednoduše zeptat sousedů v okolí – možná někdo hledá právě tenhle kousek! Z naší zkušenosti víme, že ve většině případů se nábytku podaří novou rodinu nalézt.

Další možností je využití re-use pointů, které se nacházejí na vybraných sběrných dvorech v Praze. (https://portalzp.praha.eu/jnp/cz/odpady/predchazeni_vzniku_odpadu/praha_dava_pouzitym_vecem_druhou_sanci_1.html) Funkční předměty, který již nevyužijete zde můžete odevzdat do speciálních uzavřených kontejnerů. Váš nábytek pak dále poslouží například neziskovým organizacím nebo najde nový domov díky městské nábytkové bance.

Když už je opravdu čas se rozloučit

Pokud nábytku už nenávratně odzvonilo a vy se ho potřebujete doopravdy zbavit, rozhodně ho nevyhazujte do klasických popelnicí. K vyřazení velkých kusů nábytku ideálně poslouží velkoobjemové kontejnery. Ty jsou přistavovány do ulic, obvykle po dobu 4 hodin v odpoledních hodinách. Přistavení do ulice probíhá přibližně jednou za měsíc a místo je určeno předem. Nejbližší kontejner a místo přistavení naleznete jednoduše na této mapě (https://www.psas.cz/mapa-velkoobjemovych-kontejneru-hmp). Pokud budete mít odpadu více, můžete využít možnost pronájmu kontejneru pouze pro vaše použití. Více informací o pronájmu naleznete zde (https://www.psas.cz/pronajem-a-svoz-velkoobjemovych-kontejneru).

Možná vás ještě napadlo, co tedy do velkoobjemového kontejneru patří a co ne? Do kontejneru můžete bez obav odložit nábytek, koberce, podlahové krytiny, lyže, snowboardy, jízdní kola, kočárky, automobilová skla, zrcadla, sanitární keramiku, větve stromů. Naopak do něj ale nevkládejte elektrospotřebiče, zářivky, výbojky, LED svítidla, baterie, pneumatiky, nebezpečné odpady, stavební odpady nebo bioodpad.

Pokud se ve vaší blízkosti zrovna žádný velkoobjemový kontejner nenachází, můžete jednoduše využít služeb sběrných dvorů, kterých je po Praze hned několik. Jejich seznam, přesnou polohu a otevírací dobu naleznete zde (https://www.psas.cz/sberne-dvory).

Zdroj:

https://www.psas.cz/sberne-dvory

https://portalzp.praha.eu/jnp/cz/odpady/predchazeni_vzniku_odpadu/praha_dava_pouzitym_vecem_druhou_sanci_1.html

https://www.psas.cz/velkoobjemove-kontejnery

https://www.psas.cz/pronajem-a-svoz-velkoobjemovych-kontejneru

+ There are no comments

Add yours