Městská zeleň pro všechny. I včely a brouky!


Pryč jsou doby, kdy města zdobily upravené a zarovnaná trávníčky, obklopené záhonky. Čím dál více se mluví o tom, jak je naopak důležité nechávat trávu růst a příliš se s ní nezabývat.

Své o tom vědí například v Českých Budějovicích. Už pátý rok tam nechávají neposečená některá zatravněná místa. A má to mnoho výhod. Takové plochy mnohem lépe zadržují vodu, v létě brání nadměrnému vysoušení a ochlazují městské klima, zadržují prach, ale také je na nich mnohem větší druhová diverzita a zároveň poskytují potravu a úkryt různým druhům hmyzu.

V jihočeské metropoli se seče zhruba pětkrát ročně. Místa, kde je zvýšený pohyb osob, jako je okolí základních a mateřských školek, dětská hřiště a další se sečou dokonce desetkrát za rok. Zároveň ale lze v tomto městě asi dvě desítky ploch, které se nesečou vůbec.

Budějovicemi se můžete inspirovat i vy! Co takhle letos svému trávníku nevěnovat tolik péče? Můžete si na své zahradě například vysekat „cestičky“, které vedou k místům, kam chodíte, jako je třeba skleník, kůlna nebo pergola, ale část nechte žít a růst vlastním životem. V květnu je to velmi důležité především kvůli již zmiňovanému hmyzu, který je po zimě vyhladovělý, v průběhu léta pak zase do jisté míry zamezíte vyschlým plochám. Vzrostlá tráva vám na zahrádce bude mnohem lépe zadržovat vodu.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-c.budejovicich-ponechavaji-patym-rokem-nektera-travnata-mista-bez-seceni

+ There are no comments

Add yours