Udržitelné víno je tady!


A ne ledajaké! Dobře, používat název „víno” je možná trochu zavádějící, vzhledem k tomu, o co se reálně jedná, ale pojďme k věci. Singapurská továrna na tofu produkovala denně litry světle žluté tekutiny, což byla zbytková odpadní voda z výroby. Neměla žádné pořádné využití, a to se startup SinFooTech rozhodl změnit.

Odpad z výroby se shromáždí a odveze do nedalekého lihovaru, kde se přidá cukr a kvasnice. Ve velké nádrži pak začíná proces fermentace, který trvá v rozmezí dvou až šesti týdnů. Pivovarníci mají na výrobu několik hodin po sebrání sójové syrovátky, protože tekutina rychle podléhá skáze.

Malá palírna vyrobí zhruba 1500 litrů sójového vína měsíčně. Láhev nápoje s názvem Sachi o obsahu 500 mililitrů vyjde zhruba na 26 eur. Obsahuje 5,8 procent alkoholu a nejlépe ho lze přirovnat k cideru nebo dezertnímu vínu. Každý, kdo tento specifický nápoj ze sójové syrovátky ochutná, potvrdí, že se jedná o opravdu speciální zážitek pro chuťové buňky.

Startup SinFooTech se zaměřuje na recyklaci vedlejších produktů v potravinářském průmyslu. Singapur je velkým tahounem v oblasti výroby inovativních potravin. V laboratoři jsou schopni vypěstovat cokoliv od mořských plodů až po knedlíky z tropického ovoce. Aktuálně také vyvíjí vyzrálou lihovinu podobnou whisky a mají velké plány s rozšířením za použití automatizace pracovní síly.

Zdroje:

https://pozitivni-zpravy.cz/tofu-jinak-seznamte-se-s-prvnim-udrzitelnym-vinem-na-svet

+ There are no comments

Add yours