The Ocean Cleanup se vrací, aby se znovu pokusil zachránit oceány od plastů


Do Tichého oceánu byla opět spuštěna 600 metrů dlouhá plovoucí bariéra, která by během pěti let měla z vody odstranit nejméně 1,8 bilionu kusů plastu. Cílem projektu s názvem The Ocean Cleanup je zničit ostrov plastů kroužící v severním Pacifiku, též známý jako Velká tichomořská skvrna.

Velká tichomořská skvrna je oblast mezi Kalifornií a Havají s obrovskou koncentrací odpadu. Tato skvrna je také často označována za sedmý kontinent, neboť její velikost je skutečně neuvěřitelná – je třikrát větší než Francie, váží téměř 80 tisíc tun a obsahuje až 3,6 bilionu kusů plastu.

Brzy tomu bude rok, co se s tímto problémem poprvé rozhodl bojovat projekt The Ocean Cleanup. Za projektem stojí nizozemský mladík, Boyan Slat, který společně se svým týmem navrhl unikátní plovoucí systém zachytávající odpad na hladině i několik metrů pod ní. Plovoucí bariéra je zároveň ekologicky šetrná a nijak neomezuje život mořských živočichů. Zkrátka ideální kombinace.

Prototyp bariéry byl do Tichého oceánu spuštěn v září minulého roku, nicméně ho brzy začaly doprovázet technické problémy, kvůli kterým musel být z vodní hladiny stažen. Jednalo se hlavně o úniky zachyceného plastu zpět do moře a ve finále se dokonce rozpadla jeho hlavní část.

“Po pouhých čtyřech měsících designových úprav a montáží se posádka s modernizovaným systémem 001/B opět vydává směrem k Velké tichomořské odpadkové skvrně”, informovala před pár dny společnost na svých sociálních sítích.

Vize projektu zůstává i nadále stejná. Boyan Slat chce se svou bariérou do pěti let posbírat minimálně polovinu veškerého odpadu ve Velké tichomořské skvrně, a to s pomocí až 60 takových systémů. „Snad si pro nás příroda tentokrát nepřipraví další překvapení. Každopádně nás tato kampaň určitě posune a dozvíme se něco o tom, jak lze se znečištěním oceánů bojovat,“ říká mladý nizozemec.

2 Comments

Add yours

+ Leave a Comment