Tipy, jak snížit produkci odpadu v kanceláři


Víte kolik času strávíte za rok v práci? Průměrný Čech v práci za jeden rok stráví 1939 hodin, což je celkem asi 80 dní. Nejen doma bychom tedy měli řešit jak s odpadem zacházet. Kancelářské prostředí může být plné neefektivních postupů a zvyků, které přispívají k nadměrnému vytváření odpadu. Pokud chcete snížit produkci odpadu ve vaší kanceláři, přinášíme vám několik užitečných tipů, které vám pomohou vytvořit šetrnější pracovní prostředí.

Opravdu to potřebujete na papíře?

Jedním z nejčastějších odpadů v kancelářském prostředí je bezpochyby papír. Mnoho dokumentů, zpráv, prezentací a poznámek je i v dnešní době stále tisknuto na papír. Víme, že papír nelze nahradit vždy, ale určitě jsou chvíle, kdy můžeme tuto tradiční komoditu nahradit elektronickou formou dokumentů. Digitální dokumenty jsou snadno editovatelné, sdílitelné a archivovatelné, což přináší nejen úsporu papíru, ale i času a místa.

Pokud je tisk opravdu nevyhnutelný, použijte oboustranný tisk. Mnoho dokumentů, které jsou běžně tisknuty pouze na jedné straně papíru, je možné vytisknout na obou stranách a tím snížit spotřebu papíru o polovinu. Jde o jednoduchou úpravu nastavení tiskárny, která může významně přispět ke snižování spotřeby papíru ve vaší kanceláři. Jak řekl Armstrong: “Je to malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo.”

Není voda jako voda?

Poznáte rozdíl mezi balenou vodou a vodou z kohoutku? Vyzkoušejte slepý test! Pokud rozdíl nepoznáte, na co kupovat zbytečné plastové lahve. Kohoutková voda ve džbánku poslouží stejně dobře, jako voda z plastové lahve. Pokud ale máte problém s její chutí, použijte filtr a vodu před vypití snadno přefiltrujte. Ale věděli jste, že naše voda z vodovodu patří k jedné z nejchutnějším a nejkvalitnějším v Evropě?

Krabičkujte

Kolikrát za týden si dojdete pro oběd do vedlejší restaurace? Jednorázové obaly zatěžují životní prostředí a přitom jsou naprosto zbytečné. Pořiďte si do práce plastové krabičky, do kterých si jídlo můžete nechat zabalit nebo si i přinést vlastní z domova.

Nový zaměstnanecký benefit a snížení odpadu v jednom

Průměrný Čech spotřebuje za rok přibližně 5 kilogramů kávy. Se zvyšující spotřebou roste také obliba výběrové kávy. Kvalita kávy v práci tak pro některé může být zcela zásadní. Zbavte se kávovaru na kapsle, díky kterému jen zbytečně produkujete odpad navíc. Pořiďte si kvalitní kávovar na kávová zrna a věřte, že vám zaměstnanci poděkují.

Třídím, třídíš, třídíme

Poslední, ale nejspíš nejdůležitější tip se týká třídění odpadu. Na třídění odpadu doma už jsme nejspíš všichni zvyklí. Proč s tím tedy nezačít i v kanceláři? Pořiďte do práce několik kontejnerů, do kterých se bude moci odpad třídit. Využít pak můžete službu živnostenského odpadu (https://www.psas.cz/zivnostensky-odpad-2), kterou poskytují Pražské služby. Správně vytřízený odpad vám pak jednoduše svezou a zlikvidují. Se žádostí o uzavření smlouvy na svoz a likvidaci živnostenského odpadu se můžete obrátit osobně na kterékoliv zákaznické centrum Pražských služeb a.s. nebo prostřednictvím emailu na info@psas.cz.

Zdroje:

https://www.psas.cz/zivnostensky-odpad-2

https://www.czso.cz/csu/czso/cesi-travi-v-praci-prumerne-404-hodiny-tydne

https://www.kancelare.cz/tipy-na-snizeni-produkce-kancelarskeho-odpadu

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/211563241900021/0/80716-neni-voda-jako-voda/

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-instantni-jim-nestaci-obliba-vyberove-kavy-u-cechu-roste-40072021

+ There are no comments

Add yours